Сообраќајната полиција казни 50 мотоциклисти во Скопје

Полицијата во Скопје, вчера, во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот изрече вкупно 195 мерки, меѓу кои 32 за возење повеќе од дозволената брзина, 12 за возење без возачка дозвола и 50 за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли.

Изречени се и 10 мерки за нерегистрирани возила, шест за минување на затворен сигнал (црвено светло), како и пет мерки за користење мобилен телефон.
Засилените акциски контроли продолжуваат, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе