Сообраќајната полиција казни 189 возачи во Скопје

На територија на Скопје вчера сообраќајната полиција изрече 189 казни, меѓу кои за брзо возење 44 санкции, 20 за возење без возачка дозвола, 14 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

МВР соопшти дека се изречени и 10 казни за некористење сигурносен појас, 36 санкции за недавање првенство на минување на пешаци, седум мерки за минување на црвено светло...

Засилените акциски контроли продолжуваат, предупредува МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе