Сообраќајка во Прилеп, тешко повреден мотоциклист

Вчера претпладне на ул.,,Александар Македонски“ во Прилеп се случила сообраќајна незгода помеѓу мотоцикл „томос“, без регистарски ознаки, управуван од Ч.К.(69) од Прилеп и патничко возило „опел корса“, со прилепски регистарски ознаки, управувано од В.Ц.(38) од Прилеп.

По незгодата, Ч.К. бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, каде му биле констатирани тешки телесни повреди.

Увид на местото на незгодата извршиле Јавен обвинител и увидна екипа од Одделение за внатрешни работи Прилеп.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе