Сообраќајка во центарот на Скопје, едно лице потешко повредено

Едно лице е потешко повредено во сообраќајната несреќа што се случила ноќеска после полноќ на крстосницата од булеварот „Климент Охридски“ и улицата „Димитрија Чуповски“. 

Сообраќајката се случила а помеѓу патничко моторно возило „даеву тико“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Л.Г.(27) од Скопје и патничко моторно возило „шкода октавија“ со скопски регистаски ознаки, управувано од М.С.(39) од Скопје. Во незгодата М.С. се здобил со тешки телесни повреди и му била укажана лекарска помош во Комплексот клиники “Мајка Тереза“. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје.

 

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе