Сообраќајка во центарот на Скопје, двајца повредени

Две лица, од кое едното потешко, другото полесно, се повредени во сообраќајката што се случила синоќа на крстосницата од бул.„Свети Климент Охридски“, ул.„Димитрије Чуповски“ и ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ во Скопје.

Сообраќајната незгода се случила помеѓу патничко возило „бмв“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Ш.(30) с.Ласкарци, скопско, и патничко возило „фолксваген голф“, со скопски регистарски ознаки, управувано од С.С.(23) од Скопје. Во незгодата Б.Ш. се здобил со тешки телесни повреди, а С.С. се здобил со телесни повреди, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза“.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.   

МОН најавува реформи во образовниот систем. Се разбира, реформите ги чекаме со нетрпение, но во насока на суштински измени, а не избрзани одлуки, копирање туѓи идеи и нивно вадење од контекст неприменлив во нашата средина, како и повторно експериментирање со децата.

повеќе

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе