Сообраќајка со полициско возило, едно лице потешко повредено

На патот Прилеп-Битола, на клучката кај „Македонија Пат", синоќа се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „шкода јети" на МВР, управувано од Ц.В. (49) од село Десово и сопатник Б.Д. (52) од Прилеп и патничко моторно возило „пасат" управувано од Д.А. (23) од Кавадарци.

Во незгодата сопатникот Б.Д. добил со тешки телесни повреди, укажана му е лекарска помош во Градска болница Прилеп. Извршен е увид на местото на настанот.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе