Сообраќајка на патот Ресен-Битола, еден потешко повреден

Едно лице е потешко повредено во сообраќајката што се случила вчера на магистралниот пат Ресен-Битола кај место викано „Сопотски ливади”. 

Во сообраќајната незгода учествувале патничко моторно возило „фолксваген голф” со неготински регистарски ознаки управувано од А.Н.(29) од Ресен и трактор „имт 539” со ресенски регистарски ознаки управуван од З.Ј.(53) од Ресен на кој сопатници биле М.Ј.(47) од Ресен и К.Ј.(21) од Ресен. По незгодата З.Ј. со возило на итна медицинска помош е пренесен во Клиничка болница Битола  каде му се констатирани тешки телсени повреди. 

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа на ОВР Ресен.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе