Со возило удрил во 10 пешаци, еден е тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје-Тетово, М.Ј. (61) од Мала Речица, тетовско, со патничко возило „фолксваген голф“ со тетовски регистарски ознаки вчера удрил во 10 пешаци од Јажинце, Непроштено, Доброште, Пршовце и Тетово.Тие биле во поворка на враќање од погреб.

Во незгодата со тешки телесни повреди добил пешакот А.В., кој бил пренесен во Клиничката болница Тетово. Останатите пешаци добиле телесни повреди. Увид на местото извршила екипа од СВР Тетово.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе