Со велосипед тeшко повредено 10-годишно дете

Вчера на улицата „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка, С.А. (24) од Крива Паланка управувајќи велосипед удрил во 10-годишно дете од Крива Паланка. Притоа, детето добило со тешки телесни повреди и било пренесено во Здравствениот дом Крива Паланка.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од Полициската станица Крива Паланка.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе