Со патна исправа на роднина Турчин се обидел да помине на граничниот премин Делчево

Државјанин на Турција е приведен на Граничниот премин Делчево, поради поседувањето туѓа патна исправа. Тој е приведен и предаден на полициски службеници од Полициската станица Делчево за понатамошна постапка. 

Лицето Б.Ф.(55) е приведено на вчера во 17:30 часот на Граничен премин Делчево.

Полициски службеници го лишиле од слобода Б.Ф, затоа што при пасошка контрола било констатирано дека на увид приложил туѓа патна исправа, од лице кое е негов роднина, информираат од МВР.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе