Со мотор удрил во повозрасна жена и избегал

Синоќа околу 23 часот на булеварот „Партизански Одреди" во Скопје, мотоцикл, управуван од непознат возач, удрил во пешакот Л.С. (83) од Скопје и избегал.

Л.С. добила тешки телесни повреди и била пренесена на лекување во ургентниот центар.

Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.                                         

 

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе