Со мопед повредил две девојки во Штип

Р. М. (21) е тешко повредена, а А. К. (21) добила телесни повреди во сообраќајка што се случу вчера во 22.20 часот во Штип на крстосницата од улиците „Железничка“ и „Гоце Делчев“. Во нив удрил  мопед „априлиа“, со штипски регистарски ознаки, управуван од 17 – годишен малолетник од село Стар Караорман, штипско, каде сопатник бил уште еден малолетник.

За настанот бил известен јавен обвинител, а увид на местото на незгодата извршила увидна екипа од СВР Штип.

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе