Во Битола

Со мерцедес прегазил жена

Вчера, во 21.40 часот на булевар „1-ви Мај" во Битола, 43-годишниот В.Т. од Битола, управувајќи патничко возило „Мерцедес" со битолски регистарски ознаки, удрил во пешакот Е.Н.(27) од Битола.

Од ударот Е.Н. се здобила со тешки телесни повреди и со возило на Итна медицинска помош била пренесена во Клиничката болница Битола. Увид на местото извршила екипа од СВР Битола.

Другата незгода се случила во раните утрински часови на 4 февруари на регионалниот пат Куманово – Свети Николе, кога автомобил „даеву тико" со кратовски регистарски ознаки удрил во 85-годишен пешак од Куманово.

Автомобилот го управувал 41-годишен кратовец, а пешакот се здобил со тешки повреди, по што бил пренесен во Ургентен центар Куманово.

Кој беше против осудата на комунизмот. За работите да станат појасни.

повеќе

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе