Со камион во полицаец

На влезот во селото Миладиновци, Скопско, товарно моторно возило „ман“ со радовишки регистарски ознаки, управувано од И.Т. (56) од Радовиш, удрило во полицаец кој извршувал работни задачи.

Полицаецот добил тешки телесни повреди и бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ во Скопје за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје.

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе