Со камион удрил во 71-годишна жена, пешак

Вчера на ул. „Христијан Тодоровски – Карпош“ во Скопје товарно моторно возило „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки управувано од С.И.(61) од Скопје удрило во С.А.(71) од Скопје.

Oд незгодата со повреди се задобила С.А на која во Комплекс клиники „Мајка Тереза" и биле констатирани тешки телесни повреди. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе