Со хеликоптер спасуван планинар

Битолската полиција информира дека вчера со хеликоптер спасувале планинар паднат во бездна на Баба планина.

К.М. (26), П.А. (23), М.И. (31) сите од Битола, Т.Х.(23) од село Новаци, Л.К. (37) од Кавадарци и М.Р. (28) од Неготино, вчера додека се искачувале по патека кон врвот Илинден’, еден од нив (К.М.) се лизнал и паднал од карпа.

Тој со хеликоптер на МВР бил пренесен во комплекс клиники ,,Мајка Тереза’’ за укажување на лекарска помош.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола. 

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе