МВР информира

Со две возила оделе низ Тетово и кинеле изборни плакати

Ноќеска по полноќ во Тетово неколку лица со автомобили се движеле низ градот и уништувале изборен материјал на една политичка партија, соопшти полицијата која по пријава од граѓани ги запрела возилата.

„Денеска  во 01.50 часот во СВР Тетово било пријавено дека од неколку лица, кои се движеле со две патнички моторни возила со тетовски регистарски ознаки, е извршено оштетување на изборен рекламен материјал на политичка партија на неколку различни локации. Возилата биле сопрени од полициски службеници на СВР Тетово и било утврдено дека возилото 'ауди' го управувал М.Т.(63) од Тетово, а возилото 'голф' го управувал Џ.К.(34) од тетовско. Во возилата биле уште две лица. Во координација со јавен обвинител се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот“, велат од МВР.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе