Семејно насилство во Кавадарци

Снаа пријавила ќотек од свекрвата и золвата

Снаа од Кавадарци пријавила во полиција дека била физички нападната од свекрвата и золвата. По целосно документирање на случајот ке биде поднесена соодветна пријава.

Како што информира денеска Верољуб Додевски, портпарол ја СВР Велес, се работи за 24-годишна кавадарчанка, која нападот го пријавила вчера во ОВР Кавадарци.

Таа појаснила дека била нападната во дворот на нејзината семејна куќа од мајката и сестрата на сопругот.

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе