Скопската полиција расчисти три разбојништва

Одделенијата за криминалистички работи Ѓорче Петров и Карпош при СВР Скопје расчистија три кривични дела „разбојништво“ сторени на подрачјето на Скопје.

На 4 август од слобода беа лишени Ш.И. (31) од село Грчец, скопско и Л.Ј. (23) од село Крушопек, скопско, откако со закана со огнено оружје одзедоа пари и повеќе предмети од продажен објект на улицата „Ѓорче Петров“ во Скопје. Во службен разговор во полициска станица тие признале уште две дела кои ги сториле на 29 јули и 1 август во Скопје. Во продажен објект на улицата „Козле“ на 29 јули со закана кон вработените одзеле пари и предмети, На 1 август во финансиско друштво на улицата „Ѓорче Петров“ со закана одзеле пари.

По документирање на случаите, Ш.И. бил пренесен во Казнено-поравната установа Затвор Прилеп за доиздржување на казна затвор од околу 7 години, од каде претходно бил во бегство. Додека, пак на лицето Л.Ј. му е поднесена кривична пријава по брза постапка, а од судија на претходна постапка му бил одреден притвор во траење од 30 дена.

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе