МВР

Скопјанка пријавила дека нејзин познаник се обидел да ја силува нејзината ќерка

Вчера попладне, мајка од Скопје пријавила дека нејзин познаник се обидел да ја силува нејзината ќерка, но не успеал.

„На 19.08.2019 во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се преземаат мерки за расчистување на случајот“, велат од МВР.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе