Скопјанка починала дома, пријавено во полиција по 3 дена

Вчера во 13.00 часот во полициската станица Кисела Вода, К.В. пријавил дека Љ.С.(55), лице со здравствени проблеми, му кажал дека во домот на ул.„1439“ неговата мајка Ј.С.(80) била почината пред три дена.

Екипа на Итна медициска помош констатирала смрт. Известен е Јавен обвинител по чија наредба телото било дадено на обдукција. Извршен бил и увид од екипа на СВР Скопје и се работи на расчистување на случајот.

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе