Скопјанка градела без дозвола во Маврови Анови, доби обвинение за узурпација на недвижности

Основното јавно обвинителство Гостивар поведе постапка и поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело „Узурпација на недвижности" според член 225, став 2, во врска со став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетата 63-годишна жителка на Скопје на 10 јуни во селото Маврови Анови без одобрение почнала да гради градба од левата страна на регионалниот пат во правец кон Дебар.

Притоа узурпирала и заградила со метална ограда површина од 100 метри квадратни.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе