Скопјани каснати од кучиња скитници

Вчера во 10,45 часот во Полициската станица Аеродром Ж.Ѓ.(45) од Скопје пријавила дека на булеварот "Кузман Јосифоски Питу" била касната од куче скитник.

Исто така вчера во 22,00 часот во Полициската станица Кисела Вода З.Т.(59) од Скопје пријавил дека на улицата “Христо Узунов“ бил каснат од куче скитник во пределот на десната нога.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе