Скопјанец тешко повреден во сообраќајка во Зелениково

Скопјанец бил повреден во сообраќајка во близина на Зелениково откако се судрил со трактор со цистерна и бил пренесен во болница. Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

„На 01.07.2021 во 23.00 часот било пријавено дека на локалниот пат кој го поврзува с.Морани со с.Зелениково се случила сообраќајна незгода помеѓу трактор „имт" со цистерна „змај", управуван од Б.К.(24) од с.Морани и патничко возило „шкода", со скопски регистарски ознаки, управувано од З.П.(60) од Скопје, велат од МВР.

Во незгодата возачот на патничкото возило се здобил со тешки телесни повреди, констатирани во Комплексот клиники „Мајка Тереза".

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе