Скопјанец спроведен во затвор за кражба на струја

Полициски службеници од СВР Куманово вчера во 16:30 часот во Куманово го лишиле од слобода Д.С. (32) од Скопје. Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Скопје за издржување на казната.

Како што информира МВР, за него била распишана централна потерница со која се барал за издржување казна затвор за сторено кривично дело „кражба на електрична енергија, топлинска енергија или природен гас" по член 235а од Кривичниот законик.

Римскиот политичар и филозоф, Марк Тулиј Цицерон, во I век пред н.е. укажал дека „кога немате основа за аргумент, злоставувајте го тој што ве обвинува“.

повеќе

Со појавата не енергетската криза многу земји отстапија од зацртаните планови за намалување на емисиите на стакленички гасови.

повеќе

Работите во Македонија забегаа до тој степен што за нив мора да се пишува отворено, „револуционерно“.

повеќе