Сообраќајка во Автокоманда

Скопјанец со автомобил излетал од патот и удрил во дрво

Дваесет и петгодишен жител на скопско Арачиново со автомобил излетал од патот и се забил во дрво. Несреќата се случила вчера на булеварот во Автокоманда, а возачот здобил тешки телесни повреди.

Вчера во 11 и 20 часот во полиција било пријавено дека на булеварот Александар Македонски автомобил „сеат ибица" со скопски регистерски таблици, управуван од А.А.(25) од село Арачиново, излетал од коловозот и удрил во сообраќаен знак, а потоа и во дрво.

Во незгодата А.А. се здобил со тешки телесни повреди констатирани од страна на лекар од Комплексот клиники „Мајка Тереза". Извршен бил увид на местото на настанот од страна на увидна екипа од СВР-Скопје и се работи на целосно расчистување на случајот.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе