Скопјанец пријавил дека со истрел од воздушна пушка му го раниле кучето

Непознат напаѓач од воздушна пушка пукал во домашно куче и го погодил во стомакот, во неделата во скопската населба Гоце Делчев.

Според полицијата, скопјанецот Г.Д.(45) вчера во 11 часот во ПС Гази Баба,

пријавил дека во неделатаб во периодот од 23 до 23.30 часот на улицата 203 во населбата Гоце Делчев, непознат сторител со воздушна пушка пукал во неговото куче и го погодил во стомакот.

Тој го однел кучето во ветеринарна болница, а по укажаната помош било вратено дома. 

Полицијата го бара сторителот и го расчистува случајот.

                                                                                                        

Од една страна, Уставот му доделува бројни функции, а од друга страна, скржаво ги определува средствата за нивно остварување на практичен план.

повеќе

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе