Скопјанец претепан во Чаир

Денес во 02.00 часот во СВР Скопје, Г.В.(29) од Скопје пријавил дека околу 01.30 часот, на пешачки премин на ул.„Цветан Димов", бил физички нападнат од три непознати лица.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Добро е, во прво време, г. премиер, да го поттикнете Вашиот министер за култура да најде погодна форма да се преобјави книгата „По повод најновиот напад на нашиот јазик“ од Конески, пишува професорот Атанас Вангелов во отворено писмо до премиерот Зоран Заев.

повеќе

Мислам дека Европа нема ни да дозволи полемика за македонскиот јазик затоа што тоа е строго научна работа. Освен нашите политичари-шупелки, никој друг не би посегнал по таа светост.

повеќе

Сега младите сакаат што е можно побрзо да ја напуштат својата земја. Тие веќе не се чувствуваат застапени и го изгубија чувството на припадност.

повеќе