Скопјанец ограбен во Центар

Вчера во 21.45 часот во полициската станица Центар, К.М.(28) од Скопје пријавил дека околу 20.25 часот на ул.„Филип Втори Македонски" едно лице со закана му одзело пари и предмети.

 СВР Скопје презема мерки за расчистување на случајот.

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе