Скопјанец и скопјанка каснати од кучиња скитници

Вчера во 10.00 часот во полициската станица Центар, Д.М.(54) од Скопје пријавил дека на улица „Антоние Грубишиќ" бил каснат од куче скитник во пределот на десната потколеница.

„Вчера исто така во 13.15 часот во полициската станица Карпош, И.И.(21) од Скопје пријавила дека на булевар „Илинден“ била касната од куче скитник во пределот на десната надколеница“, информираат од МВР.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе