Скопјанец и кумановец натепани во два одделни случаи во Куманово

Кумановец и скопјанец пријавиле дека биле нападнати од две лица во два одделни случаи, соопшти денеска СВР Куманово. Б.Б.(50) од Куманово вчера во 12:30 часот во СВР Куманово пријавил дека на улица „Доне Божинов" бил физички нападнат од едно лице.

Триесет и осумгодишниот Л.П. од Скопје, пак, вчера во 16.45 часот во СВР Куманово пријавил дека на улица „Ленинова“ во Куманово бил физички нападнат од едно лице.

Полицијата презема мерки за расчистување на двата случаја.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе