Скопјанец баран со потерница, приведен на скопскиот аеродром

Вчера на Граничен премин „Меѓународен аеродром Скопје“, полициски службеници го лишиле од слобода Р.Н.(37) од Скопје кој бил баран по потерница за издржување казан затвор од две години и шест месеци.

Лицето било спроведено во Казнено-поправната установа Затвор Идризово за издржување на казната.

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе