Скопјанец баран по потерница приведен и однесен во затворот во Шутка

Осуден скопјанец по кого била распишана потерница за бегство од затвор, денеска претпладне бил проведен за доиздржување на казната.

Како што соопшти МВР, во 10:35 часот на ул.„Алија Авдовиќ" во Скопје, полициски службеници од Одделот за потраги при ЕВР Кисела Вода и Интервентна полиција Скопје, врз основа на судска наредба, го привеле Е.П.(27) од Скопје за доиздржување казна затвор во Казнено-поправната установа Затвор-Скопје.

За него била распишана потерница за осудено лице кое избегало од затвор, осудено за сторено кривично дело по член 236 став 1 од Кривичниот законик.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе