Со нанесените повреди и го довел животот во опасност

Син заработи кривична пријава поради обид за убиство на неговата мајка

СВР Скопје-Единица за насилен криминал до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против 47-годишниот В.С. од Скопје, поради обид за убиство.

На 21.02.2020 во семејниот дом, пријавениот ја нападнал својата мајка А.С. нанаесувајќи и тешки телесни повреди, доведувајќи ѝ го животот во опасност. 

Полициски службеници извршиле увид на местото на настанот и во координација со Јавен обвинител пријавениот бил лишен од слобода, спроведен и хоспитализиран во Јавната здравствена установа, Психијатриска болница во Скопје.

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе