Силувана малолетничка во Свети Николе

И.А.(22) од с.Градско, Велес силувал малолетника од Свети Николе и против него е поднесена кривична пријава.

„Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривичнa пријавa против И.А.(22) од с.Градско, Велес, поради постоење основи на сомнение дека на 21.02.2021 во Свети Николе извршил обљуба над малолетничка“, информираат од полиција. 

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе