Новороденче оставено голо на улица во Скопје

Бебе штотуку родено вчера било пронајдено во скопската населба Топанско Поле.

Минувач го пронашол бебето кое било голо оставено во тревата и случајот го пријавил во полиција. Бебето потоа со возило на брза помош било пренесено во клиничкиот центар „Мајка Тереза“.

Од Клиниката за детски болести соопштија дека бебето сега е во добра состојба.

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе

Оваа појава почнува да претставува сериозна закана за учениците, но и грижа за родителите и наставниците.

повеќе

Пробацијата претставува клучна новина во реформата на нашиот пенитенцијарен и казненоправен систем и приоритетна цел на владината политика.

повеќе