Шестмина повредени во сообраќајка на патот Велес-Извор

На регионалниот пат Велес-село Извор вчера се случила тешка сообраќајна незгода во која биле повредени шест лица.

Во сообраќајката учествувале патничко возило „фолксваген голф“, со велешки регистарски ознаки, управувано од А.М. (31) од Велес и товарно возило „мерцедес“, без регистарски ознаки, управувано од Р.К. (60) од село Баница, струмичко. Тешки телесни повреди добил возачот А.М. и негова малолетна сопатничка од село Горно Оризари, а со телесни повреди во велешката болница завршиле А.Д. (38), Н.Д. (38), С.К. (30) и малолетен сопатник, сите од Горно Оризари, сопатници во патничкото возило.

Увид на местото извршила увидна екипа на СВР Велес.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе