Во тетовско

Шест лица приведени поради дрога

Полицајци од Тетово нашле кокаин кај три лица, а притоа едниот од нив се обидел да ја фрли дрогата и нападнал еден од службениците. Настанот се случил синоќа околу 21 часот на улицата „Димо Гавровски-Кара“ во Тетово.

„Од слобода се лишени Е.Н. (32) и К.Б. (30), двајцата од тетовското село Порој и С.Ч. (21) од Република Албанија. Притоа, 32-годишникот од Порој се обидел да го фрли кокаинот, а потоа и нападнал еден полициски службеник. Тројцата се задржани во Полициската станица Тетово и ќе следува соодветен поднесок, информира портпаролот на СВР Тетово“, Марјан Јосифоски.

Неколку часа подоцна, поточно дваесетина минути по полноќ, во тетовското село Горно Палчиште, полициски службеници на СВР Тетово запреле патничко моторно возило „Шкода Фабиа“ со тетовски регистарски таблици, управувано од 29-годишниот тетовец Л.М, а во кое се наоѓале и А.Ј.(33) од Голема Речица и Б.Џ. (28) од Тетово.

Откако е извршен преглед врз нив и на возилото пронајдена е марихуана, тројцата се лишени од слобода и се задржани во полициската станица Тетово за расчистување на случајот.

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе