СВР Скопје

Шест лица полесно повредени во шест сообраќајки во Скопје

Во текот на изминатoто деноноќие на подрачјето на Скопје се случиле шест сообраќајни несреќи од кои пет со телесни повреди и една со материјална штета. Во сообраќајките шест лица биле полесно повредени.

Полицијата санкционирала 33 возачи бидејќи се движеле со поголема брзина од дозволената. Од сообраќај биле исклучени осум возачи бидејќи шест од нив го управувале возилото пред да се стекнат со право за управување на моторно возило, еден бил возач почетник и еден управувал под дејство на алкохол.

Девет возила биле исклучени од сообраќај бидејќи биле нерегистрирани. Санкционирани се и тројца возачи кои поминале крстосница на црвено светло, еден не дал првенство на минување на пешаци, шест неправилно се престроиле и тројца неправилно престигнувале. В

о текот на изминатиот ден издадени се 88 мандатни платни налози, а 61 возило се подигнати со „пајак".

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе