МВР во сите случаи најавува соодветни поднесоци

Шест лица од Скопје приведени поради марихуана и прашкаста материја

Полицијата соопшти дека шест лица од Скопје во текот на изминатото деноноќие биле откриени и фатени со марихуана и прашкаста материја. 

Синоќа во 03.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на бул.„АВНОЈ" го лишиле од слобода М.Н.(21) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена прашкаста материја, велат од полицијата.

Синоќа во 01.50 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Коста Новаковиќ" ја лишиле од слобод Е.Г.(20) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај неа била пронајдена марихуана, се вели во полицискиот билтен.

Синоќа во 01.20 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Анкарска" го лишиле од слобода Б.Ф.(41) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него биле пронајдени прашкаста материја и марихуана, велат од МВР.

Вчера во 22.35 часот, полициски службеници од СВР Скопје на кеј „Димитар Влахов" го лишиле од слобода А.Џ.(29) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана.

Вчера во 16.20 часот, полициски службеници од СВР Скопје на бул.„Кочо Рацин" го лишиле од слобода Б.Ј.(37) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена прашкаста материја. 

На 09.08.2020 во 17.20 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Иван Хаџиниколов" го лишиле од слобода Н.Т.(19) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. 

По документирање на случаите, против сите ќе бидат поднесени соодветни поднесоци. 

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе