Вчера напладне

Шеснаесетгодишна девојка прегазена во Автокоманда

Автомобил прегазил 16-годишна девојка и тешко ја повредил, вчера напладне во скопската населба Автокоманда.

Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила вчера во 12 часот, на булеварот Александар Македонски.

Автомобил „фиат браво“ со прилепски регистарски ознаки, управуван од 62-годишниот И.К. од Прилеп, удрил во 16-годишното девојче од гевгелиското село Миравци.

По сообраќајката тешкоповреденото девојче со возило на Итна медицинска помош било пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“, а лекарите констатирале тешки повреди.

Полицијата изврши увид и ги утврдува причините за сообраќајката.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе