Вчера напладне

Шеснаесетгодишна девојка прегазена во Автокоманда

Автомобил прегазил 16-годишна девојка и тешко ја повредил, вчера напладне во скопската населба Автокоманда.

Според полицијата, сообраќајната несреќа се случила вчера во 12 часот, на булеварот Александар Македонски.

Автомобил „фиат браво“ со прилепски регистарски ознаки, управуван од 62-годишниот И.К. од Прилеп, удрил во 16-годишното девојче од гевгелиското село Миравци.

По сообраќајката тешкоповреденото девојче со возило на Итна медицинска помош било пренесено во комплексот клиники „Мајка Тереза“, а лекарите констатирале тешки повреди.

Полицијата изврши увид и ги утврдува причините за сообраќајката.

Политичките раководства во Република Македонија мора да сфатат дека немаат комодитет да ги занемаруваат економските политики на сметка на политичките агенди.

повеќе

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе