Седумнаесет мигранти од Бангладеш пронајдени вчера

Во текот на вчерашниот ден полициски службеници од СВР Струмица и Регионалниот центар за гранични работи Исток, на регионалниот пат Валандово – Струмица, на влезот во Струмица, кај месноста „Куклишка раскрсница“, запреле патничко возило „сеат алтеа“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.С. (29) од с. Никуштак, патничко возило „фолксваген пасат“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Н.И. (21) од Скопје и патничко возило „ауди А6“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Б.Х. (25) од Скопје.

„При преглед во возилата биле пронајдени 17 лица мигранти од Бангладеш.

Возачите и мигрантите биле приведени во СВР Струмица за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци“, информираат од МВР.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе