Се запали куќа во која имало 5 малолетни деца, гореле и три соседни куќи

На улицата „Брсјачка буна" во Скопје вчера од засега непознати причини избувнал пожар во куќата на А.Џ. (48). Во куќата биле неговите пет малолетни деца кои навремено биле евакуирани од соседите.

Покрај неговата куќа, која била целосно опожарена, зафатени биле уште три соседни куќи, сопственост на Џ.Х. (26), на Ѓ.Ф. (35), на двете им биле опожарени само кровните конструкции, и куќата на Н.Л. (42) на која била оштетена фасадата и кровната конструкција од помошен објект.

Пожарот бил изгаснат од екипи на Бригадата за противпожарна заштита. Се работи на целосно расчистување на настанот.

Владите постојано ги повторуваат истите грешки. Тие го сметаат долгот како предност за долгорочен раст, наместо она што тој всушност е: тежок товар и извор на масивни долгорочни ризици.

повеќе

Гостиварскиот градоначалник од сограѓаните побара да бидат потолерантни кон однесувањето на печалбарите.

повеќе

Дента кога македонската делегација беше на пат за Нивици, Заев со себе требаше да понесе еден венец.

повеќе