Се запали „ауди“ во Батинци

Синоќа во СВР Скопје било пријавено во село Батинци, скопско, настанал пожар во патничко возило „ауди“ со швајцарска национална ознака, сопственост на Е.Д.(28) од с.Батинци.

Пожарот, како што соопшти МВР, бил изгаснат од сопственикот, а повредени лица нема. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.  

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе