Се запали „ауди“ во Батинци

Синоќа во СВР Скопје било пријавено во село Батинци, скопско, настанал пожар во патничко возило „ауди“ со швајцарска национална ознака, сопственост на Е.Д.(28) од с.Батинци.

Пожарот, како што соопшти МВР, бил изгаснат од сопственикот, а повредени лица нема. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје.  

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе