Се трага по две скопјанки

Во два одвоени случаи во скопската полиција се пријавени исчезнувањата на две скопјанки.

Во 12 часот во полицијата П.Т.(53) пријавил дека истиот ден околу 6 часот од домот во непознат правец се оддалечила неговата сопруга С.Т.(52).

Додека  во 9.30 часот во полициската станица-Чаир, К.Б. (38) од Визбегово пријавил дека истиот ден околу 6 часот од домот во непознат правец се одалечила неговата мајка В.Т. (80).

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата, велат од полицијата.

Брисел не мора да има шпион во Кремљ за да дознае дека Москва ќе стори сè што може за да ја спречи Македонија да се приклучи во НАТО - не поради нејзиното стратегиско значење, туку поради симболичната вредност на потегот, вели политичкиот експерт Иван Крастев за Гардијан.

повеќе

Македонија не е единствената жртва на ваквото здодевно силеџиство на Грција. Грчката влада се расправа и со Албанија и со Турција, вели принцот Мајкл од Лихтенштајн.

повеќе

Нема законски пречки да се снима полициски службеник за време на вршење на должноста, иако полицијата се противи на тоа.

повеќе