Се трага по 19-годишна девојка од Гостивар

Вчера во 11 часот во полициска станица Гостивар, П.Б.(55) од Гостивар, пријавил дека на 13 јули исчезнала неговата ќерка Ш.П.(19).

Таткото пријавил дека ќерка му околу 22 часот заминала од семејниот дом, упатувајќи се во непознат правец.

Се преземаат мерки за нејзино пронаоѓање, велат од полицијата.

 

Ако лидерите на двете најмоќни земји во светот – САД и Кина имаат суштински разлики во начинот на кој тие гледаат на меѓународните односи, какви се изгледите за глобално зајакнување на соработката?

повеќе

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе