Се судрија „БМВ“ и мотоцикл управувани од малолетници

Едно лице пренесено во болница по сообраќајка помеѓу „БМВ“ и „Зонг Ненг“ управувани од малолетници.

„Вчера во 23.45 часот во СВР Тетово било пријавено дека на регионалниот пат Тетово – с. Пирок, поточно во с. Камењане, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „бмв", управувано од малолетник од Тетово и мотоцикл „зонг ненг", исто така, управуван од малолетно лице од Тетово, двете со тетовски регистарски ознаки при што со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот, констатирани во Клиничката болница Тетово, информираат од МВР.

Увид на местото извршила екипа на СВР Тетово.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе