Инцидент во Тетово

Се степал со родителите на сопругата па бил нападнат од други лица

Семејна драма се случувала вчера вечерта во тетовско. Се работи на целосно расчистување и документирање на случајот.

„З.И.(46) од тетовско Жеровјане во СВР Тетово пријавил дека во тетовски Пирок, неговиот син А.И.(22) бил физички нападнат од неколку лица, откако претходно, според пријавеното, физички се пресметувал со родителите на сопругата, со кои имал нарушени односи, информира портпаролот на СВР Тетово“, Марјан Јосифоски.

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе