За време на полицискиот час во Прилеп

По расправија го испрскал соседот со бензин и го запалил

Едно лице заврши во болница откако по соседска расправија било полеано со бензин и запалено, дознава од неофицијални извори МКД.мк. Расравијата се случила попладнево за време на полицискиот час во Прилеп. Соседите се расправале кога едниот од нив во еден момент го испрскал другиот со бензин и го запали. Со изгореници човекот бил префрлен во болница.

Се очекуваат детали за настанот од МВР. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе